Bālinta grupa

Bālinta grupa ir iespēja ārstiem izrunāt, izprast un izanalizēt savas jūtas, kuras radušās, veidojot ārsta-pacienta terapeitiskās attiecības. Tas ir veids, kā ārsti-psihoterapeiti palīdz kolēģiem ieraudzīt situāciju no cita skatu punkta, lai tādējādi samazinātu ārsta izsīkuma risku.

 

1. Atsauksme par BĀLINTA grupu nodarbībām RSU Psihosomatikas klīnikā

RITA DĀRZIŅA, ģimenes ārste no Rīgas

"Pilnīgi noteikti varu teikt, ka, uzsākot apmeklēt Bālinta grupu nodarbības, ir palicis vieglāk strādāt – veidot attiecības ar pacientiem, spēt pareizi reaģēt dažādās situācijās, novērst konfliktu rašanos. To ļoti reāli jūtu savā ikdienā. Katra nodarbība ir devusi atbildi uz kādu jautājumu, konkrētu problēmu, ar ko nākas saskarties ikdienā. Izrunājot to visu ar kolēģiem, kuriem ir līdzīga pieredze, pēc tam ir ļoti laba sajūta. Tas palīdz neizdegt darbā. Jūtu arī, ka spēju labāk palīdzēt saviem pacientiem, un ir lielāks gandarījums par to, ko dari."

Katras profesijas pārstāvim var pienākt brīdis, kad darbs pārņem un šķiet, ka tas vada dzīvi un ikdienu.Tādā brīdī vairs negribas neko un vismazāk jau turpināt ierasto darbu. Šīm sajūtām pamatā ir ilgstošs sasprindzinājums un stress, kas rada izdegšanu. Izdegšanas sindroms var izpausties arī ķermeņa fiziskajā stāvoklī - simptomi ir nogurums un nespēks. Tiem var pievienoties galvassāpes, reiboņi, durošas sāpes krūškurvī vai pakrūtē, kā arī apetītes un miega izmaiņas.

 

2. Atsauksme par BĀLINTA grupu nodarbībām RSU Psihosomatikas klīnikā

AUSMA BALODE, ģimenes ārste no Ogres

"Viena no svarīgākajām lietām, ko man ir devušas Bālinta grupu nodarbības, ir spēja labāk tikt galā tā saucamo „grūto pacientu” gadījumiem, kad terapija ilgstoši nesniedz cerētos rezultātus.Kā ārsts bieži vien esmu jutusies vainīga un bezspēcīga šādās situācijās. Bet, pārrunājot šīs lietas ar kolēģiem, tu ne tikai rodi sev atbildes uz daudziem jautājumiem, bet arī saņem emocionālu atbalstu, sajūtu, ka neesi viens, kā arī spēj labāk saprast, vai problēmas cēlonis ir terapijas izvēle vai tā tomēr jāmeklē dziļāk pašā pacientā. Tāpēc tagad, uzsākot ārstēšanu, pirmkārt novērtēju pacienta personības modeli. Tas ļauj terapijai noritēt veiksmīgāk ne tikai no pacienta-ārsta attiecību viedokļa, kas ir ļoti svarīgi, bet arī labāk saskatīt to, kad varbūt nepieciešams piesaistīt psihoterapeita palīdzību. Šīs grupu nodarbības aktīvi iesaku apmeklēt arī saviem kolēģiem." 

 

Tieši mediķu profesijā strādājošie cilvēki ir pakļauti izdegšanai, jo mediķi saskaras ar fiziskām un emocionālām sāpēm. Lai viņiem palīdzētu nenonākt līdz spēku izsīkuma stāvoklim vai izdegšanas sindromam, tiek rīkotas Bālinta grupas.

 

Aicinām ārstus pieteikties Bālinta grupām 2016./2017.sezonā. Sīkāka informācija šeit.

Darbs Bālinta grupās sākas jau 8.septembrī ( katra mēneša 2. ceturtdiena, vada profesore Gunta Ancāne) vai 19. septembrī ( katra mēneša trešajā pirmdienā, vada dr. Maija Šetlere)