Jauna psihoterapijas grupa pacientiem ar hroniskām sāpēm

Pēdējo gadu pētījumi liecina, ka muguras sāpes turpina saglabāt vadošo vietu pacientu sūdzību sarakstā. 19% jeb gandrīz katrs piektais pieaugušais Latvijā cieš no hroniskām sāpēm, no tām apmēram 1/3 ir tieši muguras sāpes. 90% muguras sāpju ir nespecifiskas, tas nozīmē, ka sāpes izraisa daudzi un dažādi faktori. Kā nozīmīgākie sāpju cēloņi minami  - muskuļu disbalanss, ilgstošs muskulatūras sasprindzinājums, dažādi psihosociāli faktori, piemēram, ilgstošs stress, kas veicina sasprindzinājuma pieaugumu, u.c.. Par hroniskām sāpēm runā, ja to ilgums ir virs 3 mēnešiem.

 

Pastāvot sāpēm, nervu sistēmā notiek virkne izmaiņu, kas padara jūtīgāku pret sāpēm  - veidojas sāpju atmiņa. Sāpēt sāk ātrāk un intensīvāk nekā agrāk, kas arī veicina sāpju pāriešanu hroniskā formā. Nervu sistēma ir kļuvusi tik jutīga, ka pat tik ikdienišķas nodarbes kā piecelšanās no gultas vai staigāšana kļūst sāpīgas.

Ņemot vērā dažādos cēloņus, kas nereti darbojas vienlaicīgi, hronisku muguras sāpju terapija prasa multidisciplināru pieeju – t.sk. ieskaitot psihoterapiju.

Pastāvīgās sāpes rada “sāpju personību”, kura jūtas bezspēcīga un bezpalīdzīga,  attiecīgi pastāv lielāks risks depresijas attīstībai. Šādos gadījumos svarīgi ir saņemt atbalstu, izprast un apzināties sāpes ietekmējošos emocionālos faktorus.

Grupas terapija ir uz pierādījumiem balstīts, piemērots emocionālo traucējumu ilgtermiņa ārstēšanas veids. Grupa sastāv no savstarpēji nepazīstamiem cilvēkiem, kas strādā ar kopīgu mērķi, lai rastu izpratni par sāpju sindroma etiopatoģenētiskajiem faktoriem un to mazināšanas iespējām.

          

 

Kam piemērota grupas psihoterapija:

Pacientiem ar hroniskām muguras sāpēm (sāpju ilgums virs 3 mēnešiem), kuri/ -iem:

  • jūtas bezspēcīgi, bezpalīdzīgi, dusmīgi;
  • ja sāpju dēļ ir traucētas ikdienas aktivitātes, ierobežotas darba spējas;
  • pasliktinājušās attiecības ar līdzcilvēkiem – ģimeni, draugiem, kolēģiem;
  • pacientiem, kuri ikdienā pastiprināti izjūt stresu un trauksmi;
  • līdzšinējā terapija nav sniegusi pietiekošu efektu un sāpes nav mazinājušās.

 

Potenciālie ieguvumi:

  • iespēja sevi labāk iepazīt – izprast trauksmes, nomākta garastāvokļa, vainas izjūtas, kauna, dusmu, bezspēcības iemeslus un kā ar to tikt galā;
  • iespēja atrisināt problēmas ģimenē, darbā, attiecībās;
  • justies pietiekami droši un būt pārliecinātam par sevi;
  • mazināt muguras sāpes (izprotot ierosinošos faktorus).

 

Plānots no 2017.gada 15.marta katru otrdienu organizēt divas grupas, plkst. 16.00 -17.30 un plkst. 17.30 – 19.00. 

Vadītāji: dr.Dace Krūmiņa un dr.Artūrs Miksons

Dalības maksa: 20,-  EUR par nodarbību.

 

Pieteikšanās līdz 10.martam elektroniski http://ej.uz/psihoterapijas_grupa  vai zvanot 67625655, vai rakstot uz  info@psihosomatika.lv

Pievienoties grupas darbam iespējams arī vēlāk, taču
vietu skaits ir ierobežots
!


Raksts pievienots 5. janvārī, 2017