Pirmās attiecības – kā par tām runāt ar meitu?

Dr. Baiba Gerharde

 

 

Veidojoties reālām attiecībām (ir savs puisis!), jānoiet garš ceļš - ar bailēm un uzdrīkstēšanos, pārpratumiem un salabšanu, reibinošu eiforiju un dziļu izmisumu, kamēr fantāzijas var īstenoties dzīvē. Sākotnēji pusaudži atdarina attiecības, kādas ir starp pieaugušajiem, ieguldot tajās, pavisam citu saturu. Attiecības ir virspusējas un tikai lēnām - arvien vairāk otram atveroties, uzticoties kļūst dziļākas.

 

Kā rodas bērni, pusaudžu vecumā nevienam nav noslēpums.

Seksuālo attiecību iniciatori ir puiši, kuru dzimumdziņa, seksuālā vēlme ir ārkārtīgi augsta (dažreiz viņi par seksu domā visu laiku!). Zēniem svarīgāka attiecību fiziskā puse. Meitenēm savukārt emocionālā, viņas vēlas romantiku, tikt aplidotas, ir pasīvākas, nogaidošākas, viņām nozīmīgas ir jūtas - simpātijas, pieķeršanās, mīlestība.

 

Meitenes bieži vēlas tikai dejot, apskauties, skūpstīties, tālāk iet viņas nesteidzas, kamēr puiši vēlas seksu un var būt neizpratnē, pat dusmīgi, kāpēc meitene saka, ka mīl, bet kavējas.

 

Dažreiz jaunieši mīlēšanos plāno, iepriekš gatavojas, dažreiz tas notiek spontāni un negaidīti - tam patiesībā nav tik lielas nozīmes (ja nu vienīgi, lai parūpētos par izsargāšanos).

 

Būtiskas ir jūtas, kas meiteni un puisi vieno, viņu attiecības. Vislabāk - ja abi iemīlējušies viens otrā un abi (patiešām abi, nevis tikai viens, bet otrs - šaubās vai piekāpjas) vēlas un ne tikai vēlas, bet kaislīgi alkst seksuālu tuvību.

 

Vecums varētu būt tuvu 18, noteikti arī vairāk, jo ne jau visām meitenēm izdodas savus „īstos puišus” sastapt vidusskolā. Jaunākā vecumā - gan cilvēks, gan jūtas varētu būt vēl nenobrieduši, tomēr tas ir stipri individuāli. Pasteidzoties pirms laika, pieredze var būt nepatīkama, sāpīga, pat pretīga.

 

Padomājiet arī par piemērotiem apstākļiem - mīlēšanās sasteigtā nedrošā situācijā, baidoties, ka tikai kāds nepieķer, var sagādāt skaudru vilšanos.

Pirmā reize var nest dažādas izjūtas - labsajūtu un dziļu apmierinājumu, bet var būt arī ne visai patīkami, mazliet sāpīgi var būt neizpratne, ko visi tik daudz un tik krāšņi par to seksu runā. Izjūtas ir atšķirīgas kā pašai sev pieskaroties.

 

Pieaugot pieredzei, vienam otru un pašai sevi labāk iepazīstot, patīkamās sajūtas, seksuālā bauda kļūst lielāka, spēcīgāka.

 

Ja abus jauniešus vieno mīlestība, tad neatkarīgi no fiziskām sajūtām pēc seksuālas tuvības, sirdī virmo maigums un dziļa intimitāte, gribas otram piekļauties, apskaut, palikt kā saplūdušiem kopā. Vīriešiem gan bieži uznāk dziļa miega vilnis, bet tas var nebūt kā traucēklis mīļumam.

 

Tomēr ne vienmēr mīlestība ir tā, kas mudina uz seksuālām attiecībām - tā var būt interese, ziņkārība, vēlme palepoties draudzeņu priekšā, kauns par savu nevainību, vēlēšanās noturēt puisi, reizēm par šādu soli izšķiras, lai kādam (piemēram, kontrolējošiem vecākiem, draudzenei, kas pievīlusi) iespītētu, atriebtos. Motīvu var būt daudz, bet..

 

Ja mīlestības nav, tad pēc seksuālas tuvības, neatkarīgi - bija orgasms vai nebija, ir skumji, var pārņemt nomācoša tukšuma, vientulības izjūta, kas reizēm tik neizturama, ka meitene (tas var būt arī puisis) paķer drēbes un aizsteidzas. Partneri vairs negribas redzēt. Un pēc iespējas ātrāk jāieiet dušā, lai aizskalotu visu prom.

 

Noteikti nevajag piekrist, ļauties seksuālām attiecībā, ja pašai to negribas! Un teikt „nē”, ja domas pēkšņi mainījās, ja vairs negribas, ja kaut kas nepatīk. „Nē” var sacīt jebkurā brīdī, neatkarīgi no tā, cik tālu esat tikuši. Puisis būs apjucis, neizpratnē, nepatīkami pārsteigts, varbūt neapmierināts un dusmīgs, bet viņam pašam ar to jātiek galā.

 

Ja notikusi vardarbība - vainīgais pelnījis sodu, jādodas uz policiju. Pat ja ir bail un kauns. Un atbildīgs par izvarošanu ir varmāka, meitene var kaut kaila staigāt pa ielu – tas nevienam nedod tiesības viņai mesties virsū.

 

Mammām:

 

Meitām 10-11 gados jāizstāsta par mēnešreizēm.

 

Mazliet vēlāk vai uzreiz - par grūtniecību un izsargāšanos no tās un no seksuāli pārnēsājamām slimībām. Pastāstīt, ka stāvoklī var palikt no vienas vienīgas reizes, neatkarīgi no cikla dienas.

 

Runāt vienkārši, īsi, pārjautāt, ko meita sapratusi. Var izmantot dažādus preses izdevumus, labas atsauksmes ir par „Papardes zieda” informatīvajiem bukletiem. Tomēr - atkal svarīgi pēc tam aprunāties.

 

Bērni pusaudža gadu pašā sākumā ir atvērti un ziņkārīgi, viņi par to runā un jautā brīvāk kā dažus gadus vecāki jaunieši.

 

Par meitas, dēla seksuālās dzīves sākumu mammas (un tēti) visbiežāk neuzzina, jo cilvēks ar vecākiem parasti šajos jautājumos nekonsultējas un neapspriežas.

 

Tomēr mamma varētu ar meitu vienoties, ka tad, kad meita sāks domāt par seksuālo dzīvi (piemēram, viņai parādīsies draugs), mamma viņu aizvedīs pie ginekologa, lai izvēlētos piemērotāko izsargāšanās metodi. Tas nenozīmē, ka meitene uzreiz to lietos, bet - viņa būs gatava, zinoša, gudra.

 

Jāvienojas ar meitu, ka, ja viņai būs seksuāla tuvība bez izsargāšanās, ka tad gan viņa uzreiz to teiks mammai, jo dažu stundu laikā var lietot „avārijas kontracepciju”- iedzert stipru hormonālu tableti (nopērkama aptiekā bez receptes), kas gan uz laiku nojauc visu organisma ritmu, bet garantē, ka grūtniecības nebūs.

 

Lai šādas vienošanās darbotos, izšķiroši svarīga ir uzticēšanās - tas nozīmē, ka mammai jāapsola un meitai jābūt drošai, ka mamma nedusmosies, neko nepārmetīs un atļaus meitenei neatbildēt uz jautājumiem, ja viņa to nevēlēsies. Respektīvi - lai kas arī notiktu - būs „meitas pusē” un nekādā gadījumā ne „pret”.

 

Ja meitai būs šaubas, viņa pie mammas nevērsīsies.

 

Meitene arī var izlemt pati risināt kontracepcijas jautājumus, neiesaistot tajā mammu (tas gan var būt grūtāk, ja vizītei pie ginekologa, tabletēm vajag naudu). Tomēr mamma būs parādījusi risinājuma ceļu, un tas nes rezultātu.

 

Pārdzīvot skumjas, ka meita jau tik liela, neatkarīga, arvien vairāk attālinās.

 

Vecāku ļoti lielas raizes un trauksme, lai tikai mana meita negulētu ar pusi, bieži slēpj neatrisinātas pašu problēmas. Vecāki varētu rūpēties, lai seksuāla dzīve nebūtu „nepareizo”, t.i. nekonstruktīvo motīvu dēļ. Tomēr jāpieņem, ka nosargāt savu meitu pret viņas pašas gribu nebūs iespējams.