Puiši - kādi viņi ir?

Dr. Baiba Gerharde

 

Zēni, tāpat kā meitenes, katrs ir savādāks - ar savu raksturu, audzināšanu, dzīves pieredzi, talantiem un vēlmēm.

Tāpat kā meitenes vēlas būt sievišķīgas, pievilcīgas, arī puišiem ļoti aktuāli būt vīrišķīgiem un rādīt to saviem vienaudžiem. Un būt „īstam vīrietim” parasti nozīmē būt stipram, drosmīgam, nebaidīties, līdz ar zēni izturas skarbi, pat izaicinoši un bravūrīgi, lai citi, jo īpaši meitenes, nenoturētu viņus par mīkstčauļiem. Arī rupju vārdu demonstratīva lietošana, pīpēšana, iedzeršana, otra pagrūšana, iedunkāšana var būt kā vīrišķīguma izpausmes, un zēni būtu visai izbrīnīti, uzzinot, ka meitenēm tāda uzvedība nemaz nepatīk.

 

Tomēr drūmā un raupjā āriene slēpj trauslu un ievainojamu dvēseli. Lai cik asi un agresīvi zēns izturētos, arī viņam sāp, un arī viņš baidās tikt atgrūsts, ignorēts, izsmiets.

Jo nedrošāka ir iekšējā pārliecība par savu vīrišķīgumu, jo spilgtāka un bravūrīgāka dzimuma demonstrācija. Ja puisim ir sasniegumi sportā, ja viņš ir fiziski veikls un stiprs, ja ir citi sasniegumi- piemēram, vasarā nopelnījis daudz naudas, tad iekšējā spriedze un līdz ar to arī agresivitāte daudz mazāka.

Maigums, līdzjūtība, iecietība ir tādas īpašības, par ko pusaudžu puikas kautrējas un cenšas slēpt, tās liekas nevīrišķīgas.

 

Atšķirībā no meitenēm zēni ir tieši un konkrēti, viņi nesaprot mājienus (ja teiksi zēnam, ka tev patīk ziedi, visdrīzāk viņš nesapratīs, ka vēlies tos saņemt dāvanā), arī attiecības viņi noskaidro „pa tiešo”, nereti- ar dūru palīdzību; aizmuguriskas spēles, smalka atriebība, intrigu vērpšana ir viņiem sveša pasaule. Arī anketu (jautājumu- atbilžu) klades viņiem šķiet dīvainas. Bet tas nenozīmē, ka viņus neinteresē, ko citi par viņiem domā.

 

Apmēram 14-16 gadu vecumā visa zēnu līdzšinējā pasaules uztvere apmet kūleni - meitenes no „stulbām”, garlaicīgām, jocīgām būtnēm pēkšņi kļūst ārkārtīgi pievilcīgas, satraucošas un vilinošas. Gribas būt viņu tuvumā, patikt. Pēkšņi svarīga kļūst spēja interesanti sarunāties, pārsteigt, uzklausīt, teikt komplimentus- tā vairumam pilnīgi jauna, nesaprotama situācija. Puiši ir apjukuši, nezinoši, īsti nesaprot, kā ar meitenēm apieties, brīnās, kāpēc viņas vienu brīdi smejas un ir atsaucīgas, pēc tam- nezin par ko apvainojas. Bieži vien viņi pilnīgi nesaprot, kas meitenēm patīk, kas nē un ko viņas vēlas. Šajā vecumā zēni sāk cienīt vienaudžus, kas patīk meitenēm (pat neliela auguma un fiziski ne tik attīstītus), un meiteņu atzinība, labvēlība kļūst viņiem nozīmīga.

 

Protams, zēnus interesē sekss, lai arī viņi (tāpat kā meitenes) vēl nav tam nobrieduši, tomēr vēlas pieskarties, skūpstīties, un, ja būtu iespējams, labprāt pa spraudziņu lūrētu meiteņu dušā vai pārģērbšanās telpā.

Tomēr savai sapņu meitenei fiziski tuvoties viņi ļoti baidās, jo šaubās, vai tik brīnišķīga būtne varētu būt viņam.. (tālāk seko savu trūkumu uzskaitījums) atsaucīga.

 

Ieteikumi meitenēm:

  • runā ar zēniem skaidru valodu, pat ja tev tās liekas ābeces patiesības, kas ikvienam ir skaidras, tomēr viņiem tie ir pirmie soļi pavisam citā realitātē, saki ļoti konkrēti, kas tev nepatīk un kādu izturēšanos gaidi;
  • paturi prātā - raupjums un bravūra ir tikai ārējā čaula, kas slēpj nedrošību un neziņu, kā veidot attiecības, kā izturēties;
  • bruņnieciskums, vājāko aizstāvēšana - varētu būt viņiem pieņemama iecietības forma, jo tajā apvienojas vīrišķīgs kaujinieciskums ar cēlu mērķi;
  • iepazīsti arī vīrišķīgo domāšanas un pasaules uztveres veidu - tas noderēs visai dzīvei;
  • ja esi nelaimīga vai dusmīga attiecībās ar kādu puisi, paturi prātā, ka tas var būt pārpratums, ka līdzīgi kā viņš ne vienmēr pareizi saprot tevi, tāpat- arī tu vari kļūdīties;
  • labs padomdevējs attiecībās ar puišiem varētu būt tēvs, vecākais brālis, viņš var izkliedēt neskaidrību un šaubas, aplamu pārliecību - ko nozīmē viena vai otra zēna rīcība, iztulkot to;
  • reizēm zēni var pārprast tavu uzvedību, iztulkot to kā seksuāli pavedinošu, rosinošu, pat ja tā neesi domājusi, un sagādāt tev nepatīkamus brīžus, ja tā gadās bieži- apdomā (vai aprunājies ar kādu, kura viedoklim uzticies), kādus signālus tu netīši raidi.