Pārlekt uz galveno saturu

Pusaudžu vecums, no 11-18 gadiem, cilvēka psihes attīstībā ir viens no būtiskākajiem posmiem. Psihei jātiek galā ar dažādiem uzdevumiem:

  • iekšējiem - pieņemt savas fiziskās izmaiņas, savu sievišķo/vīrišķo identitāti, nepieciešamība kļūt neatkarīgam;
  • ārējiem - atpazīt un izvēlēties savu piederību jaunām sociālām grupām, spiedienu no vienaudžiem, jāmāk saprast un pieņemt dažādās sabiedrības normas.

Diemžēl gandrīz katrs 5. pusaudzis sastopas ar psihiskiem traucējumiem, un pats nespēj ar tiem tikt galā.

Daļai traucējumi izpaužas kā citiem nepieņemama riska uzvedība - alkohols, smēķēšana un cita veida atkarības, daļai kā emocionālas ciešanas - depresija vai uzbudinājums, daļai kā fizisku un psihisku slimību sajaukums - bulīmija vai anoreksija (ēšanas traucējumi).

Ārsti psihoterapeiti ir apguvuši zināšanas un prasmes šo jauno cilvēku ārstēšanā, un tas ļauj efektīvi palīdzēt veidot pusaudžu psihes spēju tikt galā ar uzdevumiem, kuri radījuši sabrukumu.

Parasti pirmo vizīti apmeklē kopā gan pusaudzis, gan viņa vecāki, bet uz nākamajām pusaudzis ierodas viens. Vecākiem ieteicams aiziet uz konsultāciju vienu vai divas reizes pusgadā, lai ar ārstu pārrunātu atveseļošanās gaitu, tomēr jāatceras, ka ārsts ievēro konfidencialitāti un tādējādi nepārstāstīs pusaudža teikto.