Pacients Z. - alkoholisms un seksuāli traucējumi, aizvainojums un atbildības slogs

Z., 28 gadus jauns vīrietis, sūdzējās par alkoholismu un seksuāliem traucējumiem. Tomēr tās nebija viņa paša sūdzības, bet gan citu viedoklis par viņu, ko Z. bija pieņēmis par patiesību, tādējādi parādot, cik ļoti nedrošs viņš par sevi ir.

Z. bija audzis kā vecākais bērns 5 bērnu ģimenē. Viņš bija pieradis būt atbildīgs par visiem, viņš bija iemācīts, ka viņa paša jūtas ir mazāk respektējamas. Līdz ar to Z. nespēja psihiski veselīgi attiekties pret savu agresivitāti. Viņš nevarēja pateikt „nē", jo baidījās izpaust, ko gribēja un negribēja.

Kad Z. bija 20 gadu, viņu apprecēja. Sieva to gribēja, bet Z. nespēja pateikt „nē". Tad sieva gribēja bērnus, un ģimenē piedzima divi. Kad Z. vēlējās mācīties par pavāru, viņa tēvs uzskatīja, ka tā nav vīrieša profesija. Z. dzīve nebija viņa rokās, to kontrolēja citi.

Atnākot pie ārsta, Z. atzina, ka jūtas slikti. Bet tas bija viss, ko viņš varēja pateikt. Tikai pēc vairākiem gadiem pacients iemācījās pateikt, ka jūtas bezpalīdzīgs, izmisis, ka viņš izjūt riebumu, nicinājumu un dusmas.

Lielu aizvainojumu radīja Z. sievasmātes lēmums iegādāties sev nevērtīgas rotas un sīkumus, nevis palīdzēt brīdī, kad bija grūtības ar znota biznesu. Sievasmāte savai meitai pilsētā nopirka dzīvokli, uz kuru meita pārcēlās ar abiem bērniem, kamēr vīrs strādāja, nebūdams tik bieži mājās.

Z. nepameta iemācītais - ka viņš nedrīkst dusmoties. Bet, ja nevar dusmoties, nevar sevi aizstāvēt. Tāpēc viņš meklēja labsajūtu, ko atrada alkoholā. Z. satika sievieti, kura viņu iemīlēja kā cilvēku. Izveidojās mīļas un sirsnīgas attiecības. Un parādījās seksuāli traucējumi, kad Z. bija ar savu sievu, lai gan, esot kopā ar otru sievieti, viss bija kārtībā. Kā izrādījās, sieva bija tā, kura pateica, ka vīrs ir alkoholiķis un viņam ir seksuāli traucējumi.

Terapijas laikā pacients saprata, ka viņam ir visas tiesības būt dusmīgam, ka vecāki bērnībā pārvērtuši viņu par aukli, ka viņš nav atļāvies kaut ko gribēt. Terapija ilga 4 gadus, vienu reizi nedēļā. Uzlabojumi parādījās jau pēc pirmajām vizītēm, tās kalpoja kā atbalsta punkts.