Skip to main content
This page is available in Latvian only.

Drāmas terapija

Drāmas terapija ir veselības aprūpes virziens un viens no četriem mākslas terapijas veidiem (deju un kustību terapija, drāmas terapija, mūzikas terapija un vizuāli plastiskās mākslas terapija). Drāmas terapijas pielietojums ir daudzpusīgs un tā var palīdzēt ikvienam uzlabot emocionālo, kognitīvo, fizisko un sociālo veselību.

Izmantojot drāmu, var aktīvi izpētīt iekšējās pieredzes dziļumu un plašumu, uzlabot starppersonu attiecību prasmes.

Kas notiek drāmas terapijā?

Drāmas terapijas sākumā tiek izvirzīti terapeitiskie mērķi, kas atbilst pacienta personībai un vajadzībām. Terapijā tiek izmantotas dažādas individuāli piemeklētas metodes un tehnikas.
Sesiju veido saruna un sabalansēta aktivitāte ar drāmas un teātra elementu izmantošanu. Procesā tiek izmantoti dažādi rekvizīti, objekti, aksesuāri, pasakas, stāsti, metaforas, mūzika, kustība, maskas, lelles, fotogrāfijas, zīmējumi un daudz citi elementi, kas pacientam ļauj radoši izpaust domas, sajūtas un emocijas. Sesija noslēdzas ar sarunu, jeb refleksiju, kurā tiek apkopota iegūtā pieredze.

Lai iesaistītos drāmas terapijā nav nepieciešamas īpašas mākslinieciskas vai aktiermeistarības dotības, vai iepriekšēja pieredze teātra mākslā.

Bieži vien drāma, izmantojot šķietami vienkāršus uzdevumus un tehnikas, kas brīžiem var šķist pat rotaļīgas, iet dziļumā atklājot būtiskas nianses par personību un grūtībām, kā arī pašam pacientam atklājot un izprotot, kā tās pārvarēt. Drāmas terapijai nav striktu un noteiktu robežu. Tā sniedz iespēju caur tēliem un lomu repertuāra paplašināšanu izdzīvot citu pieredzi un „pārnest” to uz savu ikdienu.

Radošums var palīdzēt piešķirt lietām nozīmi, palīdzēt uzlabot noskaņojumu, gūt labizjūtu, risināt daudzējādas pacienta problēmsituācijas izspēlējot tās sesijā.

Jā, drāma bieži vien liek iziet no komforta zonas, tādējādi iedodot pacientam brīvu telpu, kurā darboties, taču vienmēr tas tiek darīts ļoti uzmanīgi ņemot vērā iespējamās kontrindikācijas.

Kad apmeklēt drāmas terapeitu?

Drāma ir vēlama izvēle pacientiem, kuriem ir grūti izteikties verbāli, jo drāma ir saruna caur darbību. Tāpat Drāmas terapija saudzīgās iedarbības dēļ ir piemērota darbam ar pusaudžiem un jauniešiem.

Drāma labi darbojas arī pacientiem, kuri nekontrolē rīcību, viņu impulsivitāte tiek kontrolēta lomu spēlē. Drāma ir piemērota pacientiem ar garīgās veselības traucējumiem (depresija, ēšanas traucējumi, uzvedības un emocionāli traucējumi, personības traucējumi, trauksmes un panikas lēkmes, posttraumatiskā stresa sindroms u.c. ); pusaudžiem ar uzvedības, uzmanības un mācīšanās traucējumiem; pacientiem ar dažādām atkarībām; pacientiem, kuriem ir somatiskas slimības; pacientiem, kuriem ir emocionālas un psiholoģiskas grūtības.