Fizioterapija
Kas ir fizioterapija?
Fizioterapija ir ārstēšana, kas vērsta uz cilvēka fizisko ķermeni un tā funkcionēšanu. Ir svarīgi strādāt gan ar ķermeni, gan ar pacienta psihisko pusi - cilvēks ir viens veselums.
Ķermenis un emocijas
Fiziskais ķermenis ir cieši saistīts ar cilvēka emocijām, piemēram, cilvēkam satraucoties, saspringst muskuļi. Ir pierādīts, ka ilgstošs depresīvs noskaņojums noved pie muskuļu funkcionēšanas traucējumiem, - šiem muskuļiem nepieciešamā enerģija tiek novirzīta citiem procesiem. Šādi muskuļu funkcionēšanas traucējumi var novest, piemēram, pie nestabilitātes muguras segmentā un sāpēm.
Esot dusmīgiem, trauksmainiem samazinās ķermeņa apziņa - persona izjūt dusmas, bet nesajūt muskuļu sasprindzinājumu. Ir sūdzības par sāpēm un diskomfortu, tomēr pats pirmais mirklis, kad sāpes un diskomforts parādījušies, ir palicis nepamanīts. Šo pirmo mirkli nepamana, jo tajā pār fiziskajām sajūtām dominē emocijas. Cilvēka ķermenī atspoguļojas arī neapzinātās emocijas.
Psihosomatiskā fizioterapija
Psihosomatikas klīnikas piedāvātā fizioterapija tiek īstenota, uzsverot, ka ir iespējami arī emocionāli cēloņi fiziskām problēmām. Tā nav koncentrēšanās tikai un vienīgi uz pacienta fizisko stāvokli. Zinot, ka ir iespējami arī emocionāli cēloņi, tiek izmantotas arī atšķirīgas metodes. Fizioterapeits izzina savu pacientu, sniedz atbalstu un rūpes.
Psihosomatikas klīnikas fizioterapeits ne tikai mazina muskuļu saspringumu, parāda vingrojumus, masē, bet arī vērš uzmanību uz pacienta emocionālo stāvokli - fizioterapijas un pacienta emocionālās puses sasaite Latvijā ir jaunums.
Ja terapijas gaitā rodas aizdomas, ka sūdzību cēlonis ir saistīts ar cilvēka emocijām, fizioterapeits ieteiks padomāt par ārstēšanos arī pie psihoterapeita. Tā, piemēram, saspringums jebkuras fizioterapeita veiktās darbības iespaidā nepazudīs, ja cilvēks turpinās sevī uzkrāt negatīvas jūtas, ja netiks atrisināts kāds konflikts, ja pacientam nebūs kontakta ar savām jūtām. Ja cilvēks spēj nodalīt fiziskās sajūtas no emocijām, tad, ļoti iespējams, fizioterapeits spēs tikt galā bez psihoterapeita palīdzības, lai gan psihoterapija jebkuram būtu nepieciešama - lai sevi sakārtotu un labāk dzīvotu.
Kad vērsties pie fizioterapeita?
Visbiežāk pie fizioterapeita dodas, ja ir muguras sāpes dažādos līmeņos. Pie fizioterapeita vēršas arī muskuļu savilkumu un sastiepumu gadījumos, ja ir locītavu sāpes, pēc traumām, pēc nervu bojājumiem, CNS slimību un citos gadījumos.
Viena individuālā nodarbība ilgst vismaz 45 vai 60 minūtes, parasti ir viena vizīte nedēļā. Nodarbība var būt arī garāka, var būt arī vairākas vizītes nedēļā, ja tas ir nepieciešams pacienta fiziskā un/vai emocionālā veselības stāvokļa dēļ. Nākot uz fizioterapijas nodarbību līdzi jāņem sporta apģērbs, lai tajā būtu ērti vingrot un Jūs justos brīvi.
Nākot pie fizioterapeita, līdzi jāņem visa dokumentācija, kas iegūta, apmeklējot dažādus ārstus. Līdzi vēlams paņemt ne tikai veikto izmeklējumu rezultātus un aprakstus, bet arī diskus un fotoattēlus, ja tādi ir. Pacientam jārēķinās ar to, ka fizioterapeits lūgs veikt papildu izmeklējumus, ja būs aizdomas par to nepieciešamību.